Blog
Chtíc, aby spal
22.11.2021
J Hradec Chtíc, aby spal
Několik fotografií z cyklu s názvem "Na cestě městem". tentokrát z mého rodného města Jindřichova Hradce
SHAART
21.11.2021Přátelé, rád bych představil svůj nový projekt sdíleného umění, který jsem nazval My ShaaRT (Shared Art). Rozhodl jsem se část svých fotek upravit do odolnější podoby (kov, dřevo, laky...) a postupně je umístit někde ve veřejném prostoru, aby si je mohl odnést, kdokoliv je najde. Toto moje veřejné sdílení by časem mělo být součástí rozsáhlejšího projektu, na kterém spolupracuji s Radanem Běhounem a ke kterému se bude moci připojit kdokoliv, komu připadne tahle myšlenka přijatelná. Na počátku stojí příběh, který se odehrál na jaře roku 2020, který popisuji na svých vebových stránkách (+další info ) - https://www.photokubes.cz/introgallery-4/my-shaart.html.
https://youtu.be/zd6obLssbs0. Za sdílení či případné dotazy zájemců o projekt budu vděčen.
Barbie Dolls
21.11.2021
Panenky Barbie mě provázejí od dob mé účasti na bohatýrských projektech „Mozek, ej, mozek“, které pro nás, pokušitele múz, organizoval s bravurou protřelého principála Radan Běhoun v šapitó kulturního střediska „Staroměstská“ v Českých Budějovicích.
Tehdy jsem poprvé využil hezounkých, bezelstných masek těchto zplozenkyň pekelných dílen mamonářů tohoto světa v krátké, chladné performance s objevným názvem „Panenky“.
Od té doby se mě ještě mnohokrát dotkly svou rozkošnou strnulostí a já je vměstnal do svých myšlenek, fotografií či videoartů.
Naposledy tuto zimu.
Přehraboval jsem se v krabici se zapomenutými věci se záměrem nafotit pár rozvolněných zátiší a na samém dně tam, zapomenuta mezi střepy a starými plechovkami, ležela s bezvládným úsměvem panenka Barbie…
A tak vznikla série fotografií, jejíž část se vloudila do tohoto klipu-
Dokola, kolem Samsona vchod
21.11.2021
Doklopýtáno.kolem náměstí Přemysla Otakara II v Českých Budejovicích. Stále dokola se sám sebe ptám, kolik "pravdivých" linií, tvarů a barev z toho našeho běžného světa musí fotografie unést, aby ještě dokázala vyprávět příběh.
One Weekend BERLINer
05.01.2020Procházel jsem s přáteli ulicemi Berlína, máchal před objektivem záměrně zapatlaným UV filtrem a myslel na bouřliváctví mého oblíbeného fotografa Williama Kleina.
Pár fotek je zde a zbytek možno shlédnout zde:
https://youtu.be/SWAYLkkOutI
Destinace: Berlin-Neukölln, Kreuzberg, Potsdamer Platz, Židovský památník, Braniborská brána, Bundestag…
Venice a Damine Hirst
15.03.2018Videoklip z výstavy
23.03.2017Práskači a odborníci.
08.01.2016Fenomén práskačství se v Česku šíří, jak morová rána. Naprášit už lze kohokoliv a kdekoliv, ať je vinen či nikoliv. Příslušný úřad musí zakročit, naprášený má většinou malé možnosti, jak se účinně obhájit, práskač se směje. Obliba práskačství neminula ani facebookové fotografické stránky. Před chvílí jsem zaznamenal případ kolegy fotografa, jehož fotografie byly nahlášeny jako "závadné" a jemu byly zablokovány stránky.
Není to první zhovadilost, se kterou jsem se na sociálních sítích setkal. Srážka s blbcem je vždy velmi bolestivá. A na FB je jich opravdu spousta. Jakýkoliv úkrok "stranou" je po zásluze trestán bigbrothery na různých úrovních. Ochránci MRAVNOSTI a DOBRÉHO UMĚNÍ (v naprosté většině bez potřebných kompetencí) požadují uniformitu - černobílé fotografie (když už barevné, tak s naprosto fádními, nudnými barvami), králíčky, kočičky, berušky, hladké tvářičky slečen, elegantně nasvícené ale naprosto bezduché figurální kompozice, krajinky ideálně s kotníky v mlze, postotisící blbě vyfocené průčelí Sagrada Familia... jak by asi v tomto prostředí obstáli třeba Egon Shiele nebo Karel Walter se svými obrazy nebo Miroslav Tichý se svými fotografiemi. Jak by asi fotili fauvisté, futuristé, expresionisté, kdyby měli naše možnosti… Nejspíš by byli nahlášeni, vymazáni. Snaha posunout fotografii od dobrého řemesla někam dál se nenosí. Velké množství fotografů se obklíčí fotografickou technikou a bezduchými klišé - jejich kreativita a touha po experimentu je zašlapána do hlíny nesmyslnými a tupými pravidly. Drtivá většina fotografů nemá žádné výtvarné vzdělání, ani po ničem podobném neprahne. Ale umělecké cítění se formuje velkou měrou na základě studia kunsthistorie. Přesto má smysl fotografické dění na FB sledovat. Objevují se tu často kvalitní řemeslné práce a občas, velmi výjimečně, zdařilé experimenty, vetšinou s jedním nebo dvěma lajky... takže fotografičtí výtržníci - nenechte se otrávit.
Dokumenty ke stažení
Autor
Tak tedy pár slov o mně.
Narodil jsem se a v současnosti i žiji v Jindřichově Hradci. Na dobu vysokoškolských studií jsem si odskočil do Českých Budějovic. Studoval jsem na Pedagogické fakultě Jihočeské university češtinu a výtvarku. Hodně jsem se věnoval především malbě, literatuře a divadlu. Toto období by se dalo popsat třeba takto - velká spousta času stráveného v ateliéru v Dukelské ulicii - přehršel společných a samostatných výstav obrazů a kreseb převážně v Jihočeském kraji (méně či více vydařených) - účast na svěžích projektech skupiny stupidistů či imbecilních realistů - režijní účast na několika představeních divadla Karel - nadmíru kouzelných večírků a množství skvělých přátel, kterých se stále zuby nehty držím - taky mnoho osvěžující četby, drobet studia literatury, dějin umění, ... zkrátka jedna velká lábuž!
V současnosti už nemaluji ani nehraji divadlo, ale fotím. A je to skvělý koníček! Fotím vlastně od malička - první fotoaparáty - Etjud, Smena, Zenit, Praktika - k tomuto období samozřejmě patří temná komora a prsty od ustalovače. Tuto úvodní fotografickou zkušenost na čas studií přerušil zájem o malbu a výtvarné umění (státnice z praktické malby - figurální kompozice a obhajoba diplomky na téma Česká groteska v souvislostech). To píšu proto, že tahle zkušenost je pro každého fotografa cenná, pokud se nechce věnovat jen běžné řemeslné fotografii.
Pro tuto chvíli platí, že fotím digitálními fotoaparáty (fulframový Sony A7rII a Fuji X-T2) a šel jsem s nimi v ruce nejprve cestou fotografických řemeslníků (jako bych slyšel hřímmat ak. sochaře profesora Hyliše - věnuj se nejdřív řemeslu, to je základ jakéhokoliv umění !). Dodnes ale rád fotím třeba krajinu nebo zátiší. Čím víc toho ale s digitálem a v rámci postprocesu umím, tím víc mě to táhne zpět k umění a experimentu.
Dříve jsem tu vystavoval fotky klasické i artové. V tuto chvíli se ale již klasickou fotografií téměř nezabývám a tak tu nadále budu vystavovat jen "fine-art photography".
Fotogalerie → My photos (7 galerií)
My famous
- 15 obr.
One Weekend BERLINer
- 17 obr.
Boredom at the beach and really ugly ND filter
Focení přes zdevastovaný, počmáraný, podrápaný a slaným pískem zbrocený ND filtr jasně vyjadřuje můj vztah ke slunění na pláži. Ale technika mě zaujala a zcela jistě ještě pár ND filtrů "vylepším".
- 16 obr.
Na cestě městem (On the way through the city)
- 13 obr.
Portréty, (Portraits)
- 15 obr.
Výstava AJG 2017
- 21 obr.
Kam kráčíš světče
- 9 obr.
Fotogalerie → MY SHaaRT (14 galerií)
Barcelona 2023
- 3 obr.
Hamburg 2021 - Inter Mundos - v Chilehaus
- 2 obr.
J.Hradec - Eve in Red
Při příležitosti výstavy v galerii Stará radnice
- 2 obr.
Praha - Sulamit, Tanečnice Peťa
- 2 obr.
Vídeň - Letní karneval a Bruslařka
- 3 obr.
Rome SHaaRT 4/2022
Tisky na plátně zanechané v Římě.
- 3 obr.
Eve In Red
- 2 obr.
Clown
- 2 obr.
Čarodějnice
Toto je obraz - ztracený a znovunalezený - u něhož to všechno začalo a od něhož se vše odvíjí.
- 1 obr.
Sulamit
- 1 obr.
Tanečnice 2
- 1 obr.
Tanečnice 1
- 1 obr.
Vitruvius
- 2 obr.
Prolog - základní info o projektu
V této galerii lze nalézt základní informace o projektu SHaaRT, licenční ujednání a odkazy na úvodní video a hlavní web projektu.
- 1 obr.
Kontakt
Kontakt: kubesp@tiscali.cz
Facebook:https://www.facebook.com/petr.kubes.14